…Och jag vill leva – på Bokmässan
”Nuets förnöjsamhet” och ”…Och jag vill leva” är berättelser om tidens förgänglighet, hoppets tvetydighet och trygghet i samband med svår sjukdom.
– Publicerad den 18 September 2019

Ulrika Sandén är författare och forskare i Innovationsteknik vid LTH, Lunds universitet. I skönlitterär form varvar hon berättelser om sin forskning och sin hjärntumör.
Förordet till ”Nuets förnöjsamhet” är skrivet av Bodil Jönsson, författare och professor emerita vid Lunds universitet:
”Samtidigt brukar vårens första lärka väcka en alldeles speciell önskan i mig: att som den få sväva mellan himmel och jord och varken tänka på att leva eller dö! Redan själva föreställningen att det skulle kunna finnas en sådan mittemellan-existens, överfylld av både obegränsade möjligheter och oändlig ro och vila, gör mig nästan salig. Delar av detta mittemellan har Ulrika Sandén lyckats fånga i sin bok Nuets förnöjsamhet. (…) Ulrika Sandén är nu på god väg att forskningsmässigt studera vad inslag av nuets förnöjsamhet kan ha för betydelse för cancerpatienter och deras närstående.”
Ulrika Sandén berättar mer om sina böcker på Bokmässan! Träffa henne den 28 september i Lunds universitets monter B06:62 kl 16.30.
Välkommen!
Om forskningen och böckerna ”Nuets förnöjsamhet” samt ”…Och jag vill leva”
Ulrika Sandén, doktorand i Innovationsteknik vid LTH, Lunds universitet, ulrika.sanden@design.lth.se
http://www.innovationengineering.lth.se/staff/ulrika-sanden/
Lunds universitets program på Bokmässan 2019:
http://www.lu.se/bokmassan