Hoppa till huvudinnehåll

På tal om e-hälsa – på Bokmässan

Digitaliseringen inom hälsa, vård och omsorg är i full gång, men vad innebär e-hälsa för patienter, personal och samhället i stort? Frågan ställs i boken ”På tal om e-hälsa”.

– Publicerad den 18 September 2019

Gudbjörg Erlingsdóttir mot bakgrund av höstlöv. Foto.
Gudbjörg Erlingsdóttir, en av redaktörna för "På tal om e-hälsa". Foto: Erik Andersson

– E-hälsa handlar om så mycket annat än bara teknik. E-hälsa berör också strategier, värderingar och önskningar och kan upplevas som både möjligheter och hot, säger Gudbjörg Erlingsdóttir, som forskar inom arbetsmiljöteknik vid LTH, Lunds universitet och är redaktör till boken tillsammans med Helena Sandberg vid Medie- och kommunikationsvetenskap, Lunds universitet.

Gudbjörg Erlingsdóttir berättar mer på Bokmässan! Träffa henne den 27 september i Lunds universitets monter B06:62 kl 16.30 samt på Forskartorget kl 18.30.

Välkommen!

Om ”På tal om e-hälsa” och e-hälsoforskningen vid Lunds universitet:
Gudbjörg Erlingsdóttir, docent i Arbetsmiljöteknik vid LTH, Lunds universitet, gudbjorg.erlingsdottir@design.lth.se
http://www.ehealth.lth.se

Boken ”På tal om e-hälsa” hos Studentlitteratur

Lunds universitets program på Bokmässan.