INNOVATIONSTEKNIK: Cirkulär affärsmodell – Acorai
Hjälp Acorai utveckla en cirkulär affärsmodell.
– Publicerad den 30 augusti 2023
Acorai har som mål att vara i linje med målsättningar i EU:s taxonomi med särskilt fokus på Mål 4 ”Övergång till en cirkulär ekonomi”. På företaget är de nyfikna på hur de kan utforma en cirkulär produkt och tillverkningsprocess.
I detta exjobb får du undersöka hur Acorai skulle kunna utveckla en cirkulär affärsmodell i syfte att minska Acorai Heart Monitor’s relaterade resursanvändning och miljöpåverkan.
Vilken/vilka affärsmodeller skulle passa företaget? Skulle Acorai exempelvis kunna erbjuda gratis underhåll och lagning, eller vore Product-as-a-service en passande affärsmodell? I förslaget eller förslagen på utformning av affärsmodell tas hänsyn till både miljönytta och modellens potential att utveckla och expandera Acorai som startup-företag.
Kontakt
Är du intresserad av den här exjobbet, kontakta Anders Warell anders.warell@design.lth.se